Jakie są najczęstsze objawy alergii?

Początek wiosny to dość ciężki sezon dla alergików. Pojawiają się wtedy kwiaty, które zaczynają pylić. W tym czasie w powietrzu unosi się bardzo duża ilość ziaren pyłku. Szacuje się, że co dziesiąta osoba, która ma styczność z pyłkami roślin i drzew doświadcza objawów uczulenia lub gorączki siennej. Jakie są objawy alergii? Warto wiedzieć, że objawy na uczulenie drzew pojawiają się wcześniej niż inne objawy uczulenia. Najczęstszym objawem alergicznym na pyłki są napady kichania a także swędzenie oczu lub lekka chrypka a także swędzenie w nosie. U niektórych osób, alergia przebiega w dość ciężki sposób, utrudniając nawet codzienne funkcjonowanie, chodzenie do pracy, na uczelnię.

Często można pomylić objawy alergii na pyłki z przeziębieniem. Jeśli dochodzi do tych objawów co roku o tej samej porze, warto zdać sobie sprawę, że może to być alergia wziewna. W tym przypadku zbędne jest przyjmowanie antybiotyków i innych leków alergicznych. Jakie są objawy alergii? Typowym objawem alergii wziewnej jest katar sienny. Warto wiedzieć, że mogą również pojawić się zmiany skórne takie jak pokrzywka lub świerzbiączka. Kolejnym objawem uczulenia na pyłki roślin jest wodnisty katar, napady kichania, swędzenie wewnątrz nosa a także często zapalenie spojówek, przez które oczy łzawią i pieką. Dodatkowo, oprócz tych dość częstych objawów, może pojawić się stan podgorączkowy, ogólne rozbicie i duże problemy z koncentracją. Z reguły objawy alergii są bardzo nieprzyjemne i męczące. Złe samopoczucie, katar, kaszel, swędzące oczy są to najczęściej pojawiające się symptomy. Warto wiedzieć, że alergia na pyłki drzew występuje rzadziej niż na pyłki innych roślin. Alergie na pyłki drzew zaliczamy do alergii wziewnych, co warto wiedzieć mogą one już pojawić się zimą. Do gatunków drzew, które uczulają zaliczamy następująco:

  • brzozę,
  • buk,
  • dąb,
  • wierzbę,
  • olchę,
  • leszczynę.

Jakie są objawy alergii? Objawy alergii na pyłki drzew są bardzo podobne do objawów alergii na inne rośliny pylące. Należy do nich przede wszystkim bardzo intensywny katar i uczucie zatkania nosa. Może występować również niezwykle nieprzyjemny i silny ból głowy. Dodatkowo może występować dosyć mocne zaczerwienie oczu i ich opuchlizna a także kaszel, który jest suchy i męczący, nasila się on szczególnie w nocy. Może wystąpić również niewysoka gorączka a także mogą wystąpić niewielkie bóle brzucha i nawet również mogą to być biegunki. Na pewno takich objawów nie powinno się w żaden sposób lekceważyć, gdyż świadczą one właśnie o alergii.