Opakowania biodegradowalne – garść informacji na ich temat

biodegradowalne_opakowania

Opakowania biodegradowalne są doskonałą alternatywą dla wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych. Coraz więcej produktów spożywczych jak i również kosmetyków znajduje się w wyżej wymienionych opakowaniach. Warto zauważyć, że tego rodzaju opakowania posiadają specjalne oznaczenie, które pozwoli wyróżnić je od pozostałych, jest to wstążka z dwoma charakterystycznymi liśćmi. Czym zatem są opakowania biodegradowalne? Są to opakowania, które po wykorzystaniu, ulegają rozpadowi. Dzięki temu następuje recykling organiczny.

Warto zauważyć, że podstawowymi źródłem surowców dla wspomnianych materiałów biodegradowalnych, są przede wszystkim naturalne, surowce roślinne. Są one znane również jako wielocukry. Mogą one pochodzić na przykład ze skrobi kukurydzianej bądź też z trzciny cukrowej. Istotny jest fakt, że te opakowania z pozoru wyglądają tak jak te, wykonane z tworzyw sztucznych. Z tego powodu tak ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na pudełkach. Dla przypomnienia warto tu dodać, że są to dwa liście ze wstążką. Wyżej wymieniony symbol, jest doskonałym potwierdzeniem tego, że dane opakowanie ulegnie szybkiemu rozpadowi, czyli biodegradacji. Ten proces następuje zawsze w bardzo krótkim czasie, jest to zazwyczaj okres około 6 tygodni. W ramach takich opakowań znajdują się również jednorazowe naczynia. Dlaczego warto stosować opakowania biodegradowalne?

  • są bezpieczne dla środowiska przyrodniczego,
  • są bardzo trwałe i porządnie wykonane,
  • posiadają ładny i elegancki design,
  • są rozwiązaniem nowoczesnym,
  • są bezpieczne dla zdrowia człowieka,
  • dbają o przyrodę oraz ekologię,
  • zamieniają się naturalnie w kompost,
  • ulegają degradacji już po 6 tygodniach.

Ciekawostką jest fakt, że ostatnio powstały jednorazowe naczynia, których surowcem głównym były otręby pszenne. Opakowania mogą być również opakowane z odpadów rolniczych i papierniczych, oznaczane to jest symbolem pet. Warto zauważyć, że wszystkie opakowania są bardzo trwałe, podobnie jak te, z tworzyw sztucznych. Dzięki temu nie ma możliwości, że produkt znajdujący się wewnątrz opakowania ulegnie uszkodzeniu bądź zniszczeniu. Tworzywa w pełni kompostowalne są trwałe i co ważne, bezpieczne dla zdrowia. Jak wiadomo, plastik, w który pakowana jest większa liczba produktów spożywczych nie jest dobry dla zdrowia. Inaczej ma się to z opakowaniami biodegradowalnymi. Dodatkowo, opakowania sztuczne, czyli na przykład plastikowe rozkładają się w środowisku nawet po kilkaset lat.

Biodegradacja obejmuje natomiast wiele bezpiecznych dla zdrowia i środowiska reakcji chemiczno-biologicznych. Istotny jest fakt, że są one całkowicie nieszkodliwe i obojętne dla środowiska przyrodniczego, dla flory i fauny. Tego rodzaju opakowania, następnie przekształcają się na ekologiczny kompost. Z całą pewnością opakowania biodegradowalne stanowią rozwiązanie na miarę XXI wieku. Warto wspierać przyrodę, korzystając z takich bezpiecznych dla przyrody opakowań. Czysta ziemia i czyste powietrze wpływa korzystnie na zdrowie człowieka.

Na temat różnego rodzaju opakowań możesz przeczytać także na:

Dlaczego warto używać opakowań ekologicznych?